O Bursztynie Czarodziejskim Wywody…cz.2 "Zdrowie"

wyroby bursztynowe, zbiory własneBursztyn – Kamień Życia –

Kleopatra paliła go jako kadzidło, a Mikołaj Kopernik stosował na problemy z sercem, średniowieczni mnisi zalecali go na bóle brzucha i choroby układu nerwowego!

 

Czy ta przepiękna ozdoba może także leczyć? A może to tylko mit i jego dobroczynne właściwości to jedynie kwestia wiary? Postanowiłam to sprawdzić!

 

Z naukowego punktu widzenia

Podczas XVIII Spotkania badaczy bursztynu w Muzeum Ziemi PAN prof Ludwik Synoradzki przedstawił przebieg badań przeprowadzonych na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. W ich wyniku potwierdzono działanie nawilżające i przeciwgrzybiczne bursztynu stosowanego w kosmetologii

Obecnie wiemy, że bursztyn zawiera od 3 do 6 procent kwasu bursztynowego. Badania naukowe potwierdziły jego dobroczynne oddziaływanie na żywe organizmy. Bursztyn jest elektroujemny, dlatego w kontakcie z ciałem jonizuje się i oddziałuje korzystnie na energię ciała i równowagę elektrolitów

W składzie chemicznym bursztynu, występuje ok. 80% węgla, 10% wodoru i tlenu. Badania wykazały, że bursztyn zawiera cenne mikroelementy: krzem, magnez, żelazo, wapń, potas, związki organiczne połączone z jodem, substancje lotne, kwasy żywiczne.

Inne cenne składniki jantaru to:

 • kamfora – działa rozgrzewająco ( stosowana w maściach przeciwreumatycznych )
 • limonen – właściwości przeciwnowotworowe
 • eukaliptol – działanie aseptyczne

Rzut okiem w przeszłość

Bursztynowa Apteka

W średniowieczu przyjęło się większość przekonań o pozytywnym oddziaływaniu bursztynu – mnisi zalecali picie bursztynowej nalewki na piwie przy bólach brzucha, a na mleku przy chorobach pęcherza. Arabowie polecali bursztyn przy biegunce i krwotokach. Sam Mikołaj Kopernik używał bursztynowego proszku na dolegliwości sercowe. Medycy zalecali noszenie bursztynu przy sobie, a także okadzanie dymem bursztynowym miejsc dotkniętych epidemią dżumy. Bursztyn spożywany w formie nalewki miały pomagać przy leczeniu zapalenia dróg oddechowych, w bólach głowy, zaburzeniach snu, dolegliwościach miesiączkowych, krwotokach i przy porodach. Chińczycy stosowali bursztyn zmieszany z opium, jako skuteczny środek uspokajający, przeciwbólowy i rozkurczowy. XIII-wieczny teolog i filozof, Albert Wielki zaliczał bursztyn do sześciu leków najwyższej skuteczności!

Coś w tym musi być!

Zatem jak uwolnić dobroczynną moc Złota Północy?

Nalewki Bursztynowe

 

Kosmetyki z bursztynem
Bursztynowa Moda

Tradycyjna nalewka Ojca Czesława Klimuszki

Składniki: 50 g okruchów bursztynu, 1/2 litra spirytusu

Sposób przygotowania:
Bursztyn wsypujemy do słoja, zalewamy spirytusem, zamykamy i odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Gotowe. Nalewki nie trzeba przecedzać

Nalewką można się nacierać, gdy:
 • cierpimy na bóle głowy i migreny
 • mamy problemy z tarczycą
 • pojawiają się nerwobóle
 • męczy nas katar
 • zaatakowała grypa

Spożywamy naleweczkę nie nachalnie przy nadciśnieniu, zagrożeniu zawałowym i zakrzepicy!

Noszenie bursztynu

Bursztyn noszony w okolicach splotu słonecznego stabilizuje pracę serca, układu krążenia i śledziony.Przy zaburzeniach tarczycy, astmie i bólach zębów można nosić bursztyn na szyi.

Zwłaszcza na Kurpiach panuje przekonanie o zbawiennym działaniu bursztynu na łagodzenie dolegliwości związanych z ząbkowaniem u dzieci. Noszenie przez Bobaski bransoletek i koralików bursztynowych ma wielu przeciwników, alarmujących o zagrożeniach związanych z możliwością zadławienia. Na blogach parentingowych na całym świecie jednak, opracowano już odpowiednie długości i rozmiary zbawiennych ozdób, a skuteczność takiego rozwiązania sprawia, że liczba zwolenników rośnie każdego dnia.

Ważne!!!

Noszenie bursztynu obrobionego ma jedynie wpływ na naszą urodę, o modowych trendach biżuterii bursztynowej pisałam w pierwszej części Wywodów, jeśli chcesz skorzystać ze zdrowotnych właściwości „Kamienia Życia”, noś surowy, nieobrobiony kamień, gdyż pod wpływem znacznego wzrostu temperatury, zatraca swoje właściwości!!

Bursztynowe kremy natomiast, wzmacniają zdolności immunologiczne skóry, dotleniają ją i poprawiają ukrwienie. Zwracajmy jednak uwagę na faktyczną zawartość bursztynu w stosowanych specyfikach. Jeśli są to tylko zapachy lub barwniki bursztynowe, nie ma co spodziewać się cudów.

 

Mam nadzieję, że troszkę przybliżyłam Wam temat Bursztynowego Zdrowia, a może znacie też inne sposoby zastosowania jantaru ?

 

 

Bibliografia:

 1. http://www.amber.com
 2. http://www.naturalneoczyszczanie.pl
 3. http://www.jantarstudio.com
 4. http://www.stolicabursztynu.gdansk.gda.pl
 5. http://www.vismaya-maitreya.pl
 6. http://www.ambradeibimbi.pl
 7. Przepis na nalewkę

 

Kleopatra paliła bursztyn jako kadzidło, w Rzymie stanowił materiał zdobniczy i leczniczy. W średniowieczu mnisi polecali go na bóle brzucha i choroby układu moczowego, a Mikołaj Kopernik leczył nim problemy z sercem

Czytaj więcej: https://radiogdansk.pl/index.php/wydarzenia/item/16092-zbawienny-na-tarczyce-zapobiega-migrenie-i-uspokaja-odkryj-wlasciwosci-bursztynu-foto.html

Reklamy

4 myśli na temat “O Bursztynie Czarodziejskim Wywody…cz.2 "Zdrowie"

Dodaj własny

 1. jakie ciekawostki znów 🙂 szczególnie zainteresowało mnie „Przy zaburzeniach tarczycy, astmie i bólach zębów można nosić bursztyn na szyi”, nie mam zawieszki z bursztynem, ale za to mam chorą tarczycę, trzeba coś z tym zrobić 🙂 Muszę się wybrać na Mariacką w Gdańsku

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: