Dzieci w sieci – recenzja poradnika „Cyfrowi Rodzice”

Jakiś czas temu pisałam o premierze książki/poradnika dla rodziców pt. „Cyfrowi Rodzice”. Byłam jedną z pierwszych osób, które mogły się zapoznać z tą pozycją i dziś przychodzę do Was z recenzją.

cover_cyfrowirodzice_nowoscKsiążka wydawnictwa IUVI z Krakowa, jest polecana przez Fundację Dzieci Niczyje, która objęła patronat merytoryczny nad publikacją, natomiast patronami medialnymi są: magazyn Twój Styl, Magazyn Grazia oraz Wirtualna Polska.

Autorką jest Yalda T. Uhls, która po 15 latach pracy w przemyśle filmowym, najpierw zajmowała się dwójką swoich dzieci, a potem postanowiła wrócić na studia i uzyskać tytuł doktora w psychologii rozwojowej dziecka. Swoje badania skierowała na wpływ mediów na dzieci, łącząc swoje doświadczenie zawodowe z doświadczeniem macierzyńskim, co sprawia, że jest bardziej wiarygodna w swoich ocenach i opiniach, niż teoretycy.

CYFROWI RODZICE?

Każdy, kto zastanawia się, czy poradnik jest skierowany do niego, czy mu coś da, musi odpowiedzieć sobie na proste pytania:

  1. Twoje dziecko wcześniej nauczyło się obsługiwać tablet niż zawiązywać buty?
  2. Czy Twoje dziecko spędza więcej czasu w sieci niż z Tobą?

Jeśli odpowiedź na jedno z nich brzmi tak, to jesteś CYFROWYM RODZICEM!

Moim zdaniem, ta książka przyda się każdemu, kto ma dzieci w wielu 1-17 i zaraz wyjaśnię, dlaczego.

PORADNIK CZY DROGOWSKAZ?

Książka podzielona jest na trzy części: PODSTAWY, MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE, NAUKA. W ten sposób autorka płynnie przeprowadza nas przez cyfrowy świat naszych dzieci, tłumacząc od podstaw, co, jak i dlaczego. Treści zawarte w poradniku są popierane przez badania własne Yaldy T.Uhls oraz jest współpracowników i kooperantów. Znajdziemy także wiele nawiązań do publikacji tematycznych ze świata oraz opinii Organizacji Common Sense Media, która zajmuje się m.in. promowaniem bezpiecznego korzystania z mediów przez dzieci.

Czytelnik otrzymuje rzetelne informacje na temat badań z zakresu socjologii behawioralnej, a także budowy i rozwoju mózgu, podane w przystępny i zrozumiały sposób.

Cały rozdział został poświęcony właśnie mózgowi w poszczególnych fazach rozwoju człowiek, co wyjaśniło mi jedną bardzo drażniąco mnie obecnie sprawę. Otóż, wiem już, dlaczego nastolatki są takie wkurzające ( nie mówcie, że nie!), ale Wam nie powiem ( hihi) – sami przeczytajcie.

Poradnik, nie tyle radzi, co i jak robić, ile tłumaczy i wyjaśnia wpływ mediów na rozwój dzieci w różnym wieku. Poruszono kwestie oddziaływania telewizji i komputerów na inteligencję emocjonalną dzieci i młodzieży, ich zdolności do nauki oraz budowania więzi społecznych. Znajdziecie tu wskazówki i podpowiedzi, co robić w trudnych sytuacjach, a także jak je rozpoznać. Jest drogowskazem, który rozwiewa cyfrową mgłę.

PODSUMOWANIE

Z czystym sumieniem, polecam tę książkę wszystkim rodzicom. Bardzo się ona przyda zwłaszcza tym, którzy wychowali się w erze „przed Internetem”, tak jak ja. Nam chyba najtrudniej jest pogodzić się ze zdecydowanie odmiennym od naszego, spędzaniem wolnego czasu przez dzieci, i chyba najbardziej obawiamy się wpływu mediów. Ta książka zdecydowanie uspokaja i daje narzędzia do tego, aby „stać się rodzicem czujnym, a nie przeczulonym”.

Lektura na lato
Lektura na Lato

Jedyne, na co warto zwrócić uwagę podczas lektury, to zastosowanie interpretacji wyników niektórych badań do naszej, Polskiej rzeczywistości. Musimy pamiętać, że do Polski wszystkie technologie dotarły z opóźnieniem i wolniej się rozpowszechniały w stosunku do Stanów Zjednoczonych, gdzie te badania były przeprowadzane.

Zachęcam do zapoznania się z tą pozycją i podzielenia swoimi spostrzeżeniami na ten temat.

Reklamy

4 myśli na temat “Dzieci w sieci – recenzja poradnika „Cyfrowi Rodzice”

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: